Cena Neuron míří na NTC

Cena Neuron míří na NTC

Cenu Neuron za propojení vědy a byznysu získal startup Pinflow Energy Storage. Jeho spoluzakladatelé jsou výzkumníci z ústavu Nové technologie – výzkumné centrum (NTC) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) a výzkumníci Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT).

Odborná porota vyhlásila v neděli 16. 10. prestižní ocenění Nadačního fondu Neuron. Slavnostní akce proběhla v prostorách Národního muzea. „Věda přináší světlo. A světlo přináší naději.“ Touto větou zahájil událost Karel „Kovy“ Kovář, kterou akci, stejně jako minulý rok, moderoval.

Od roku 2009 uděluje Nadační fond Neuron ceny nadějným českým vědcům. Cílem je podpořit nejen konkrétní osobnosti, ale i zvyšovat prestiž vědeckého bádání v Česku.

Během slavnostního večera nejprve zamířila Cena Neuron pro nadějné vědce šesti osobnostem. Následovalo předání Ceny Neuron za propojení vědy a byznysu a na závěr byly předány Ceny Neuron vědcům, kteří svým celoživotním přínosem přesáhli hranice české vědy: lékaři Janu Starému a chemikovi Pavlu Hobzovi.

Cena Neuron za propojení vědy a byznysu zamířila do Plzně. Komise totiž ocenila tým Pinflow Energy Storage, jejímiž spoluzakladateli jsou Jiří Vrána a Jaromír Pocedič z výzkumného centra NTC společně s Jurajem Koskem a Petrem Mazúrem z VŠCHT. Pinflow tým se zabývá otázkou ukládání elektrické energie. Produktem startupu jsou vanadové redoxní průtočné baterie, které jsou nehořlavé, nevýbušné a umí oddělit kapacitu a výkon.

Oceněním kolegům předával ředitel IOCB Tech Martin Fusek a mecenáška Barbara Paldus se synem. „Letošní cenu odborná porota udělila projektu, který se zabývá skladováním energie, tedy velmi aktuálnímu tématu. To, co porotu přesvědčilo, byla kombinace několika věcí. Jedná se o projekt, který skutečně vychází ze základní vědy, za druhé je to projekt, který kombinuje vědecké prostředí – vědce z různých univerzit. Jedná se o kombinaci vědců ze Západočeské univerzity v Plzni a vědců z Vysoké školy chemicko-technologické. Tím třetím impulzem bylo, že v loňském roce dokázali členové týmu své myšlenky přetavit až do aplikace v průmyslu. Tedy úspěšně implementovali první jednotku na uchovávání elektrické energie přímo v průmyslovém prostředí,“ řekl Martin Fusek.